Klimatyzacja

Klimatyzowanie to proces uzdatniania powietrza, umożliwiający regulację temperatury i wilgotności powietrza oraz jego czystości w zależności od potrzeb pomieszczenia klimatyzowanego.

Często klimatyzacją nazywane jest (nie do końca słusznie) schładzanie powietrza wewnątrz pomieszczenia bez wymiany zużytego na świeże.

Klimatyzację przyjęto dzielić na:

 • klimatyzacja przemysłowa,
 • klimatyzacja komfortu.

Do celów przemysłowych należy często zapewnić powietrze o ściśle określonych parametrach

 • wilgotności,
 • temperatury
 • czystość

Klimatyzacja komfortu ma wytworzyć i utrzymać stan powietrza warunkujący dobre samopoczucie ludzi.

Istnieje wiele systemów umożliwiających realizację celów związanych z klimatyzacją – stosując czynniki chłodnicze bezpośrednio odparowujące w pomieszczeniach, jak i ochładzające powietrze z wykorzystaniem czynników pośredniczących, takich jak np. woda lodowa – a dobór odpowiedniego z nich dla określonych potrzeb jest najważniejszym zadaniem, od którego zależeć będzie sprawność działania układu, koszt eksploatacyjny, a także inwestycyjny.

Często funkcja klimatyzacji realizowana jest równocześnie z procesem wentylacji. Innymi słowami powietrze wentylacyjne poddawane jest w centrali dodatkowemu procesowi schłodzenia, tak aby zbilansowało zyski ciepła danych pomieszczeń.

Restauracje i puby

Obiekty gastronomiczne posiadają swoją specyfikę – dla klientów niezwykle ważna jest atmosfera panująca w nich. Wystrój wnętrza, muzyka, ale również zapach i temperatura powietrza odgrywają tu większą rolę niż w innych pomieszczeniach.

Za wartość tych ostatnich parametrów odpowiedzialna jest instalacja wentylacji i klimatyzacji.

Duża ilość równocześnie przebywających i bawiących się ludzi powoduje, że wydajność i moc tych układów przewyższa przeciętne wartości, a niezwykle istotny staje się wybór systemu i zapewnienie optymalnego rozdziału powietrza.

Planujesz otwarcie nowego obiektu lub modernizację istniejącego?


Jeśli zgłosisz się do nas doradzimy, jak najlepiej rozwiązać problem wentylacji i klimatyzacji tak, aby nie obciążając przesadnie Twojej kieszeni, zapewnić maksymalny komfort klientom.

Posiadamy duże doświadczenie w realizacji instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach restauracyjnych na terenie Katowic, Gliwic, Tychów, Sosnowca i całego Śląska.

Pomieszczenia biurowe

Zadowolony pracownik to wydajniejszy pracownik

Tą znaną prawdę potwierdzają badania naukowe – w pomieszczeniach klimatyzowanych wydajność pracy jest wyższa!

Szczególną uwagę należy zwrócić na pomieszczenia, w których pracuje większa ilość osób – kilka komputerów, oświetlenie oraz zyski ciepła przez powierzchnie przeszklone mogą podnieść temperaturę w nich nawet do trzydziestu kilku stopni Celsjusza.

Dotyczy to między innymi sal konferencyjnych, w których podjęcie najważniejszych decyzji będzie ułatwione sprawnym systemem klimatyzacji. Koszt poniesiony na zainstalowanie systemu może zwrócić się szybciej niż się wydaje.

Realizujemy instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne zarówno w pojedynczych pomieszczeniach biurowych, jak również dla całych budynków. Wykonujemy instalacje w systemach Split, MultiSplit, MultiInverter, również w systemach ze zmienną ilością czynnika chłodniczego typu VRV, czy VRF.

Serwerownie i pomieszczenia techniczne

W serwerowniach, podobnie jak w niektórych pomieszczeniach technicznych, utrzymanie ściśle określonej temperatury i wilgotności jest priorytetem zapewniającym bezpieczeństwo danych i poprawność działania urządzeń technicznych.

Ciepło generowane przez urządzenia łącznie z zyskami zewnętrznymi powodują wysoce niekorzystne warunki termiczne wymagające specjalnych rozwiązań. W nowoczesnych serwerowniach ilość ciepła generowana przez jedną szafę rack jest nieprównywalnie większa niż było to jeszcze kilka lat temu.

Aby zapewnić niezawodne działanie układu schładzania powietrza w pomieszczeniach technicznych (serwerownie, akumulatorownie, przepompownie, itp.) można zastosować kilka rozwiązań technicznych. Najprostszym rozwiązaniem – przeznaczonym dla małych serwerowni – jest montaż typowych urządzenia klimatyzacyjnych w ilości zapewniającej utrzymanie odpowiedniej temperatury nawet w przypadku awarii jednego z nich.

Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalistycznych urządzeń klimatyzacji precyzyjnej, wyposażonych w funkcję freecoolingu. Urządzenia takie posiadają bardzo szeroki zakres możliwości z pełną kontrolą wilgotności (nawilżanie, osuszanie), zdalnym sterowaniem i kontrolą (np. poprzez Internet), oraz wykorzystanie naturalnego chłodu zewnętrznego – bez udziału układów sprężarkowych. Kilka przykładów takich instalacji w wykonaniu firmy Eko-Ekspert S.C. zobaczyć można tutaj.

Tańszym rozwiązaniem, posiadającym część zalet profesjonalnych szaf klimatyzacji precyzyjnej, jest montaż odrębnych układów klimatyzacji i wentylacji działających naprzemiennie w zależności od temperatury zewnętrznej.
Aby układ był sprawny konieczne jest zastosowanie odpowiednich dla serwerowni, specjalistycznych rozwiązań.

Projektując nową serwerownię lub modernizując istniejącą należy rozmieścić sprzęt informatyczny tak, aby umożliwić jego skuteczne i efektywne chłodzenie. Wykorzystanie podłogi podniesionej to jedno z zaleceń, ale najważniejsze to zapewnienie odpowiedniego rozdziału powietrza umożliwiającego stworzenie tzw. stref zimnych i ciepłych.

Przy układach klimatyzacyjnych pamiętać należy o przystosowaniu urządzeń do pracy całorocznej – poprzez zastosowanie regulatora ciśnienia skraplania oraz grzałki kartera sprężarki. Regulator ciśnienia skraplania ma za zadanie utrzymanie temperatury czynnika chłodniczego na stałym poziomie niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Przy układach wentylacyjnych obliczyć należy konieczną ilość powietrza zewnętrznego do pokrycia zysków ciepła, dobrać filtry, zaprojektować rozdział powietrza zapewniający zrównoważoną temperaturę na całej powierzchni serwerowni.

Niezawodność instalacji znaczy tu więcej niż w przypadku innych pomieszczeń – dlatego zapewniamy sprawdzone rozwiązania dające pewność działania klimatyzacji nawet w przypadku awarii jednego podzespołu.

Obiekty handlowe

Większość obiektów handlowych, niezależnie od ich wielkości, wymaga sprawnej instalacji klimatyzacyjnej.

Aby skutecznie funkcjonować, bez względu na rodzaj oferowanych produktów, zarówno ekskluzywne salony jubilerskie, jak i sklepy mięsne – zapewnić muszą odpowiednią temperaturę powietrza.

Często nie tylko w celu zapewnienia klientom komfortu, ale również, by zachować wymagane przez producentów warunki przechowywania produktów.

W naszych rozwiązaniach oferujemy zarówno niedrogie rozwiązania obejmujące montaż klimatyzatora „okiennego”, typowe układy freonowe, jak również zaawansowane systemy ze zmienną wydajnością chłodniczą.

Na terenie całej Polski, a w szczególności na Śląsku obsługujemy wiele Galerii Handlowych, gdzie wentylacja i klimatyzacja są instalacjami kluczowymi i niezbędnymi dla funkcjonowania poszczególnych sklepów.

Klimatyzatory

Naszym klientom proponujemy montaż instalacji klimatyzacji opartej o urządzenia takich marek jak:

 • Daikin airconditioning
 • Fujitsu General
 • Fuji Electric
 • Mitsubishi Electric
 • Midea POLAND
 • MDV Midea
 • LG  life`s Good
 • Sinclair

Na życzenie naszych klientów wykonujemy montaż klimatyzatorów:

 • Samsung
 • Panasonic
 • GREE, GALANZ
 • AIRWELL
 • Chigo, Hitachi
 • LENNOX
 • SHARP, TOSHIBA, Whirlpool
 • ZIBRO – klimatyzator przenośny
Menu